Uczestniczyliśmy w VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Gospodarczej
19 września, 2016
Piszą o nas w Słowie Poznania
24 października, 2016

Miło nam poinformować Państwa, że w dniach 10-12 października firma AżDoZet uczestniczyła w VI Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizowaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Ponad 6 tysięcy zarejestrowanych uczestników, debata z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, wystąpienia Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka, Janusza Piechocińskiego czy Janusza Steinhoffa. Delegacje z kilkudziesięciu państw, w tym z USA, ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, eksperci z kraju i zagranicy. Samorządowcy, środowisko naukowe i liczne grono przedsiębiorców. Przez 3 dni Katowice były europejską stolicą małych i średnich przedsiębiorstw.

Konferencja prasowa EKMŚP i otwarcie Targów Biznes Expo

Wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej nawiązał do rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywając go jednym z filarów obecnej polityki państwowej, w którym bardzo ważne miejsce zajmują właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Stwierdził też, że gospodarka jest podstawą rozwoju Polski. – Jest to sprawa bardzo ważna – powiedział Wicepremier Piotr Gliński – Musimy wyjść z pułapki średniego rozwoju, musimy przeskoczyć te ograniczenia, które dotykają krajów takich, jak Polska. I w tym wszystkim sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny. On także znajduje miejsce w naszym programie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju środki wsparcia.

Z kolei Jerzy Buzek spojrzał na problem z płaszczyzny Unii Europejskiej, przedstawiając pewne bariery dotyczące rozwoju gospodarki unijnej jako jednej z najbardziej konkurencyjnych na świecie. Do tych ograniczeń Jerzy Buzek zaliczył błędy w edukacji, które są przyczyną niezadowalającej liczby małych i średnich firm w Europie. Według europosła w programach szkolnych nowoczesne kształcenie biznesowe powinno znaleźć o wiele lepsze miejsce, niż dziś. Po drugie jego zdaniem jest to kwestia dostępu do kapitału. Buzek zaznaczył, że przygotowany jest program EFIS zwany też Planem Junckera, w ramach którego do wykorzystania jest 75 mld euro przeznaczonych na rozwój firm. Skorzystało z niego 157 tysięcy firm w Europie, a w Polsce zdecydowanie za mało. Kolejna sprawa to innowacyjność i możliwość sięgnięcia w tym zakresie po kolejne środki z UE. W jego opinii czwartym elementem jest biznesowe otwarcie na świat, w tym na Stany Zjednoczone. Jerzy Buzek jako piątą barierę wymienił administrację zarówno na płaszczyźnie państwowej, jak i europejskiej.

Jeśli te pięć barier – powiedział Jerzy Buzek – będziemy widzieli razem jako przeszkody w tworzeniu innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki, jeśli będziemy je usuwać na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim, to na pewno nam się uda.

W konferencji prasowej wziął również udział Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na kwestie prawne dotyczące przedsiębiorców: – Do biura Rzecznika trafia rocznie około 3 tysięcy skarg dotyczących pracy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczą one między innymi kontroli, dotacji, wartości regulacji, składek na ubezpieczenie czy spraw karnych. Bardzo istotne jest, zdaniem Bodnara, by prawo było stabilne, organy państwowe działały w sposób odpowiedzialny oraz by funkcjonowała sprawna administracja.

Zdjęcia: ekmsp.eu