Wielki Miłośnik Motoryzacji
24 marca, 2017
Pilne! Zmiany w akcyzie!
22 września, 2017

Coraz częściej mówi się o nowoczesnych pojazdach samochodowych, nie tylko w sferze filmowej czy kosmicznej, ale zwykłej rzeczywistości. Każdy z obecnych producentów chce się wyróżnić na tle konkurencji. Kilka z wiodących koncernów motoryzacyjnych postanowiło wyróżnić najbardziej charakterystyczne cechy samochodu niedalekiej przyszłości 2020 roku. Poniżej zapraszamy na krótką prezentację najciekawszych rozwiązań:

  1. Wg. jednego z amerykańskich potentatów motoryzacyjnych duże znaczenie będzie miało niezmniejszenie masy a co za tym idzie, również redukcja potrzebnej energii. Obecnie pracuje się nad specjalną konstrukcją z lekkiej kratownicy, która waży ok. 450 kg. Takie rozwiązanie pozwala na przejechanie 1600km – jak szacuje koncern. Ponadto auto będziemy mogli tankować powietrzem, ponieważ zastosowany zostanie silnik pneumatyczny.

  2. Bardzo ciekawe spojrzenie na przyszłość pojazdów osobowych mają Azjaci, którzy szczególnie zwracają uwagę na rosnącą liczbę korków w miastach. W związku z tym opracowali prototyp trójkołowca nazwanego przez dziennikarzy “połączeniem motocykla ze statkiem kosmicznym”. Pojazd został wyposażony w baterie elektryczne oraz nie posiada dachu. Można go zamknąć jedynie na postoju lub parkingu. Jest mały, a zarazem funkcjonalny, aby szybko można było się przemieszczać po ulicach zatłoczonego miasta.

  3. Z kolei Europejczycy stawiają na połączenie ekologii i oszczędności. Coraz częściej wykorzystują technologię hybrydową lub wodorową. Każda z nich jest bardzo wydajna i funkcjonalna. Jak przekonują eksperci motoryzacyjni jedno i drugie rozwiązanie nie wiąże się ze spadkiem potencjału pojazdu, a dodatkowo jest bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa.

Czy futurystyczni pasjonaci motoryzacji wraz z producentami mają rację? To się dopiero okaże, choć niektóre rozwiązania pomału zaczynają nas otaczać. Dobrym przykładem są coraz częściej produkowane autobusy zasilane silnikiem hybrydowym. Technologia z poziomu bezpieczeństwa w połączeniu z ekonomią, naszym zdaniem rozwija się w dobrym kierunku 🙂