Niedaleka przyszłość 2020 roku
17 sierpnia, 2017
Już w poniedziałek dwudniowy poznański szczyt gospodarczy!
22 września, 2017

Minister Rozwoju i Finansów przedstawił projekt nowego wzoru deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia samochodów osobowych – AKC-U/S. Jest to związane z licznymi nieprawidłowościami w obszarze dotychczasowego opodatkowania akcyzą samochodów osobowych. Przede wszystkim chodzi o celowe zaniżanie podstawy opodatkowania, przeważnie pojazdów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać już od 1 października 2017r.

Nowy wzór deklaracji ma być skutecznym narzędziem do szybkiej i dokładnej analizy deklarowanej przez podatnika podstawy opodatkowania akcyzą. Zmiany w AKC-U/S będą dotyczyć dwóch elementów. W części D znajdziemy pola pozwalające na szczegółową identyfikację oraz szacowaną wartość pojazdu. Dodatkowo znajdziemy miejsce na szereg informacji o stanie pojazdu (używany/nowy), model pojazdu, markę, rok produkcji, numery VIN, nadwozia, podwozia lub ramy, pojemności i mocy silnika, przebieg czy rodzaj skrzyni biegów. Część wiadomości będzie natomiast związana z napędem pojazdu – olej napędowy, benzyna, energia elektryczna, gaz lub inne. Znajdzie się też rubryka wskazująca na stan techniczny pojazdu. (uszkodzony z opinią biegłego bez opinii lub nieuszkodzony).

W kolumnie E deklaracji pojawiła się nowa rubryka pod nazwą “Identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL osoby reprezentującej podatnika” w celu sprawnej identyfikacji osoby.

Wprowadzone zmiany w dokumentacji deklaracji mają za zadanie usprawnić weryfikację wprowadzonych danych już na wstępnym etapie przyjęcia deklaracji. Pomoże to w wykazaniu czy doszło do rażącego zaniżenia podstawy opodatkowania oraz umożliwi szybką korektę należnego podatku akcyzowego.

Jak wskazuje Minister Rozwoju i Finansów podjęcie tych działań jest konieczne, aby skutecznie przeciwdziałać nieprawidłowościom w zakresie opodatkowania akcyzą pojazdów osobowych. Czy zapowiadane zmiany przyniosą zapowiadany rezultat? Na pewno przekonamy się o tym po kilku miesiącach od wprowadzonego rozporządzenia.